TIBET-NEPÁL-BHUTÁN
Út a világ tetejére
TIBET-NEPÁL-BHUTÁN
Út a világ tetejére
Időpont: 2025. április 12 - 29.
Létszám: 10-16 fő
Ellátás: Tibet-Nepál: félpanzió, Bhután: teljes ellátás
Részvételi díj: 1.750.000 Ft-tól (16 fő esetén) + repülőjegy
Repülőjegy: 850.000 Ft-tól
Egyéb költségek: Lásd a költségeknél
Szabad helyek: Foglalható
Miért ajánljuk?
Föld tetejére és a Himalája zöld völgyeibe induló utunk egy varázslatos, évszázadokon át rejtőzködő világba nyújt betekintést. A tibeti bön vallással összegyúrt mahájána buddhizmus vadzsrajána formája, a „gyémánt út” – nevéhez híven – számos valódi kincset tár elénk a hófödte bércek ölelésében.
Nepál adott életet a buddhizmus eredeti formájának, a hinájánának, ám a Katmandu-völgy nem csak a vallássá lett, és átalakult bölcselet őrzője, hanem a még régebbi gyökerekkel bíró hinduizmusnak is fontos bástyája. Az ember és a természet, ahogy a múltban, úgy ma is, együtt alakítják az egykori „felhők feletti királyság” székhelyét, így Katmandu és a patinás királyvárosok is rendre újjászületnek.
Az állandóság látszatát talán csak Bhutánnak sikerült megtartania, hiszen – ha azt a néhány japán gépkocsit nem számítjuk – a hivatalokban rendszeresített népviselet és az erődkolostorok láttán képzeletben akár évszázadokat is utazhatunk visszafelé az időben.
Az utat Ázsiát sokszor megjárt és az alábbi útvonalat is jól ismerő kollégánk kíséri, a térség iránti rajongása maradandó élményt kínál utasainknak.
Videó
Öt különleges élmény
Útiterv
✈️ Indulás Budapestről (2B Terminál) 16:00-kor, érkezés Dubai-ba 23:20-kor.
✈️ Indulás Dubai-ból Pekingbe 03:50-kor. Éjszaka a repülőgépen.
✈️ Érkezés Dubai-ból Pekingbe 15.25-kor.
🇨🇳 Belépés Kínába, transzfer a szállodába. Vacsora és szállás.
Reggeli után transzfer a repülőtérre.
✈️ Indulás Pekingből 07:30-kor. Repülés Lhászába, érkezés 11:45-kor.
Belépés Tibetbe, a Himalája hegyvonulatai közé. Tibet fővárosa, Lhásza a 7. század óta a régió politikai, gazdasági és turisztikai központja. Annak ellenére, hogy a város a Kínai Népköztársaság fennhatósága alá került, megőrizte kulturális örökségét. A következő napokban Lhásza és környékének legfontosabb palotáit, kolostorait, templomait fogjuk bejárni.
Transzfer Lhászába, a szállodába. A szobák elfoglalása, majd akklimatizálódás a 3700 m magasan fekvő városban.
Vacsora és szállás Lhászában (3 éj).
Reggeli után az 1416-ban épült Drepung-kolostorba látogatunk, mely falai között fénykorában tízezer láma is élt, s Tibet és talán a világ legnagyobb kolostora volt. Az V. dalai láma innen költözött az akkoriban felépült Potala Palotába. Később az 1740-es években, a VII. Dalai Láma idejében épült Norbulingka parkot keressük fel, melyet „Kincses-kertnek” is neveznek. Valamikor a dalai lámák nyári palotájaként szolgált.
Vacsora és szállás.
Reggeli után a Vörös-hegy tetején álló, tizenhárom emeletes Potala Palotát (1645) fedezzük fel, mely V. Dalai Láma idejétől szolgált Tibet vallási és világi vezetőjének lakhelyéül. A Lhásza jelképévé vált épület ma múzeumként funkcionál, termeiben számtalan falfestményt, szobrot, kegytárgyat találunk. A Potala Palota 1994. decemberétől a Világörökség része.
Később a Palotától 2 km-re elhelyezkedő, a tibeti, nepáli és kínai jegyeket ötvöző, 647-ben emelt Jokhang-templomot és az az előtt elhelyezkedő Barkhor teret keressük fel. A templomot Szongcen Gampo király építtette Tibet egyesítése és a buddhizmus felvétele alkalmából. A továbbiakban a Szera-kolostor buddhista boncainak teológia és vita óráját tekintjük meg. A kolostor Lhászától 4 km-re északra, a Tatipu-hegy lábánál található és 1419-ben alapították. Tibeti nevének értelme: kegyes zápor.
A tartalmas nap után visszautazás Lhászába, ahol vacsora és szállás.
A Tibeti-fennsíkon Gyantse (4040 m) felé indulunk, mely város valamikor Tibet harmadik legnagyobb városa volt (Lhásza és Shigatse után). Busszal utazunk a Karo La (5010 m) és Kabala-hágókon (4794 m) át, de útba ejtjük a Jamdrok türkiz színű szent tavát is (270 km). A több, mint 72 km hosszú tavat hófödte hegyek veszik körül, vizét számos kisebb patak táplálja. A helyi mitológia szerint a tó egy istennő megjelenési formája.
Látogatás az 1427-ben alapított Pelkor-kolostorban. Nevezetessége a nepáli, ún. newari stílusban épített, 13 szintes és 34 m magas Kumbum sztúpa. A kolostor, a „kulturális forradalom” idején megsérült szobrait restaurálták, falfestményei épen maradtak. Később utazás (90 km) a pancsen lámák székhelye, Shigatse (3700m) felé, mely a Tsang régió fővárosa. Míg Lhásza hagyományosan Elő-Tibet, addig Shigatse Hátsó-Tibet központja volt.
Vacsora és szállás Shigatséban.
Reggeli után a sárga sapkás gelugpa rend hat legnagyobb kolostorának egyikét, az 1447-ben épült Tashilumpo-kolostort fedezzük fel, mely Tibet második legnagyobb vallási vezetőjének, a pancsen lámának az otthonaként szolgált. A kolostor mögött a meredek Drolma-hegyhát magasodik. Az épület Jampa kápolnájában található a kolostor legszebb tárgya Jampa, az eljövendő Buddha 26 m-es arany képmása.
Továbbutazás Old Tingri felé, útközben megállás a Szakja kolostorban is, mely a tibeti buddhizmus szakja iskolájának székhelye. Jó idő esetén a Mount Everestben is gyönyörködhetünk.
Vacsora és szállás Old Tingriben.
Reggeli után hosszú (6-7 órás), de szemet gyönyörködtető tájakon való utazás vár ránk a nepáli határhoz. Megállás és gyönyörködés a Paiku Tso-tónál.
Este vacsora és szállás Gyirongban.
🇳🇵 Reggeli után belépés Nepálba.
Vízumügyintézés után a főváros, Kathmandu felé vesszük az irányt. Egész napos utazás kisebb pihenőkkel, majd megérkezés Nepál fővárosába.
Vacsora és szállás Kathmanduban (2 éj).
Délelőtt városnézés az i.u. 300 körül, a Licchavi királyság idején alapított fővárosban, Kathmanduban. A mai Kathmandu óvárosa két kereskedelmi útvonal találkozásánál épült fel a 12. században és a város nyüzsgő piacaként is szolgált. Séta a Világörökség részeként nyilvántartott, számos templommal tarkított Durbar-téren (a Paloták terén), a Királyi Palota megtekintése. Látogatás az Élő Istennő – Kumari Dewi házánál és a téren található hindu pagodák között. Később Swayambhunath buddhista sztúpát keressük fel, mely „Majomtemplomként” is ismert a sztúpa környékén élő majmok után.
Következő állomásunk Pashupatinath, ahol a szent Bagmati-folyó partján található a hinduk legszentebb temploma, a Siva-templom. A nap végén visszatérés a szállodába.
Vacsora és szállás Kathmanduban.
Reggeli után transzfer a repülőtérre.
✈️ Indulás Kathmanduból 09:10-kor. Repülés Paroba, érkezés 10:25-kor.
🇧🇹 Belépés Bhutánba, Földünk egyik legelzártabb országába. Megérkezés Paróba, majd továbbutazás Punakhába, a régi fővárosba (137 km/4,5 óra).
Vacsora és szállás Punakhában.
Látogatás a XVII. században építtetett Punakha Erődben (Punakha Dzong), más néven a “Nagy Boldogság Palotájában”, a koronázások és királyi esküvők helyszínén. Bhután első királyát, Ugyen Wangchuckot is itt koronázták meg 1906-ban. Az erőd Thimphu és Punakha környéki szerzetesek téli otthonául is szolgál.
Továbbutazás Thimphuba (77 km, 3 óra). Útközben megállás ebédre a Dochula-hágón, ahonnan tiszta időben gyönyörű kilátás nyílik Bhután hósipkás hegyeire. Thimphu csörten és a XVII. században épült Trashichhoe Erőd megtekintése, kézműves empórium és séta a Takin Rezervátumban.
Transzfer Paróba (65 km, 2 óra), vacsora és szállás Paróban (2 éj).
Reggeli után jó erőnlétet kívánó kirándulás a Tigrisfészek-kolostorhoz (Taktsang), melyet buddhista szerzetesek vágtak a sziklafalba a XVII. században. A kolostor legendája szerint Padmasambhava guru, aki elhozta a buddhizmust Bhutánba, egy repülő tigris hátán ezen a helyen landolt a sziklafalon. A tengerszint felett 3120 m-en elhelyezkedő kolostorhoz vezető turistautat fenyvesek és a szélben lengedező imazászlók övezik, melyek a gonosz elűzését szolgálják és pozitív energiát, jó szerencsét hoznak a zarándokoknak. Felérve megcsodálhatjuk a Paro-völgyre nyíló gyönyörű panorámát is.
A kolostor megtekintése után ebéd, majd leereszkedés és délután látogatás a Nemzeti Múzeumban (Ta Dzong), ahol a bhutáni képzőművészet remekeit tekinthetjük meg köztük a leghíresebb bronz szobrokat, festményeket.
Visszautazás Paróba, vacsora és szállás.
Reggeli után transzfer a repülőtérre.
✈️ Indulás Paroból 11:50-kor. Repülés Kathmanduba, érkezés 12:35-kor.
Visszatérés Nepálba. Érkezés után városnézés Patanban, ahol az ősi királyi város nevezetességeit keressünk fel, melyet más néven Lalitpurnak, azaz a „Gyönyörű Városnak” is neveznek. Nepál harmadik legnagyobb városa, melyet i. e. 3. században Ashóka alapított, rézművességéről és kőfaragásairól, több mint 55 templomáról, valamint gyakori fesztiváljairól híres. Séta a Palota-téren: az aranykapuzatú, fa- és bronz ablakos Királyi Palota, a 17. századi, indiai stílusú Krishna Mandir templom és az aranyozott réz bejáratú Aranytemplom megtekintése.
Ezt követően utazás Boudhanath-ba, ahol Nepál legnagyobb, egy mandalát szimbolizáló sztúpájának megtekintése. A sztúpa körül található házakban 12 000 tibeti, buddhista menekült él.
Visszautazás Kathmanduba, ahol vacsora és szállás.
Reggeli után elutazás Kathmanduból a Chitwan Nemzeti Parkba pihenőkkel (185 km/5,5 óra).
Chitwan többféle nagyvadnak is élőhelyet biztosít, ilyen az elefánt, az orrszarvú (kb. 400 él itt), vagy a tigris (példányszámuk kb. 30). Ha szerencsénk van, őzeket, vaddisznókat, édesvízi delfineket is megpillanthatunk, meglátogathatjuk az elefántneveldék valamelyikét, a krokodil rezervátumot, csónakázhatunk a Narayani-folyón, és betekinthetünk a helyi falvak életébe is.
Szállás a Nemzeti Parkban (2 éj).
Reggeli után tovább élvezhetjük a Nemzeti Park nyújtotta program lehetőségeket.
Elefántszafari (mozgó vadlesként szolgáló elefántokról nézhetjük meg a dzsungel élővilágát), csónakázás a Narayani-folyón, ahonnan a madárvilágot vehetjük szemügyre, majd látogatás egy krokodil-farmon.
Vacsora és szállás a Nemzeti Parkban.
Reggeli után elutazás Kathmanduba (185 km/kb. 5,5 óra). Búcsúvacsora Kathmanduban. Transzfer a repülőtérre.
✈️ Indulás Kathmanduból 21:35-kor, érkezés Delhibe 23:10-kor.
✈️ Indulás Delhiből 04:15-kor, érkezés Dubaiba 06:20-kor. Átszállás.
✈️ Indulás Dubai-ból 10:30-kor, érkezés Budapestre 14:25-kor.
Utazási információk
TIBET (KÍNA)
ORSZÁGINFÓ
Tibet valaha független volt, több különböző királyságra osztva, egy része pedig ideiglenesen Kínához tartozott. Napjainkban a terület zöme a Kínai Népköztársaság része (Tibeti Autonóm Terület néven). Tibet egy hegyvidéki és fennsíki terület Belső-Ázsiában, amely a tibeti nép otthona. Az átlagosan 4900 m tengerszint feletti magassággal a Föld legmagasabban fekvő területe, amit a „világ tetejeként«” is emlegetnek.
PÉNZNEM
A kínai jüan (RMB, 1 USD=7,12 RMB, 1 RMB=50 HUF), amit helyben tudunk váltani. A 100 dollárosok közül a 2017-ben vagy ez után kiadott bankókat váltják be, és ezeknek is makulátlanoknak kell lenniük (ha gyűröttek, vagy valami írás van rajtuk, akkor már gondban lehetünk a beváltásánál).
ELEKTROMOSSÁG
A hálózati feszültség 220V, általában D típusú csatlakozókkal, ezért átalakítóra szükség lesz. A hotelek fürdőszobáiban legtöbbször C típusú bemenetű csatlakozó is rendelkezésre áll.
NYELV
A kínai nyelv a sino-tibeti nyelvcsalád legtöbb beszélővel rendelkező tagja. Tibetben az ősi tibeti nyelv használatos.
Angolul a turisztikai területen tudunk szót érteni.
ÉTEL-ITAL
A tibetiek első számú eledele az úgynevezett csampa, ami zsiradék nélkül vagy jakvajon megpirított árpaőrleményt fed. A tojás, valamint a tej és a tejtermékek ugyancsak étrendjük szerves részét képezik – elég, ha a jellegzetes tibeti étekre, a jakvajra gondolunk. Bár az emberek szinte kivétel nélkül buddhisták, a körülményekből adódóan bőségesen fogyasztanak húst, és jellemzően még csak nem is fehér húst, hanem birkát, disznót, jakot és marhát.
A tea arrafelé egyfajta átmenetet képez az étel és az ital között. Jellemzően vajjal vagy tejjel készítik el, cukrot gyakorlatilag nem használnak.
NEPÁL
ORSZÁGINFÓ
Királyság a fellegek felett. Nem is olyan régen még ezzel a jelzővel illették Nepált. Az államforma (Nepáli Szövetségi Demokratikus Köztársaság) időközben megváltozott, az ország azonban mit sem veszített vonzerejéből.
Nepál területileg másfélszerese Magyarországnak. Főként a Himalájában fekszik, egy része azonban átnyúlik az Indo-Gangeszi-síkságra is. A világ tíz legmagasabb hegycsúcsa közül nyolc itt található. Északról Kína, délről, keletről és nyugatról India határolja. Bhutántól csupán az indiai Szikkim tagállam választja el.
Az ország egy többnemzetiségű, többnyelvű, több vallású és multikulturális állam, melynek hivatalos nyelve a nepáli. Fővárosa és legnagyobb városa Katmandu, amely a világ egyik legrégebbi, folyamatosan lakott helye. 1768 óta tartó függetlenségét némi külső segítséggel sikerült megőriznie.
PÉNZNEM
A hivatalos nepáli fizetőeszköz a nepáli rúpia (NPR, 1 USD = kb. 130 NPR). A 100 dollárosok közül a 2017-ben vagy ezután kiadott bankókat váltják be, és ezeknek is makulátlanoknak kell lenniük (ha gyűröttek, vagy valami írás van rajtuk, akkor már gondban lehetünk a beváltásánál).
ELEKTROMOSSÁG
A hálózati feszültség 220V, D típusú konnektorok, ezért átalakító szükséges, túlfeszültségvédő pedig ajánlott.
NYELV
Az indoeurópai – a hindivel rokon , nepáli nyelvet beszélő parbatiják (hegyi emberek) kulturális dominanciája volt jellemző az ország területén. A lakosság 49%-ának a nepáli az anyanyelve. Fontosabb nyelvek: maithili (12,4%), bhodzspuri (7,6%), tharu (5,9%), tamang (5,2%), névári (3,6%) és magar (3,4%), Ahol a turista valakivel kapcsolatba kerülhet, ott beszélnek angolul is.
ÉTEL-ITAL
Nepál nemzeti étele, amit az egész országban esznek a dal bhat, melyet naponta akár kétszer is fogyasztanak. Alapja a párolt rizs, és a főtt lencse, amelyhez számos fűszert adnak. A másik elterjedt étel a momo nevű gőzölt húsgombóc. A régi recept alapján bivalyhúsból készül, de ma már kecske- és baromfihúsos momót, sőt zöldséges (vegetáriánus) momót is készítenek. Sok étel tibeti és indiai eredetű. Az országban gyümölcsöket és dióféléket termesztenek, amelyek a helyi édességekben is helyet kapnak.
BHUTÁN
ORSZÁGINFÓ
A Bhutáni Királyság India és Kína tibeti régiója által közrefogott ország, amely a Himalája keleti nyúlványától délre helyezkedik el. Az egymillió főt el nem érő állam területe fele akkora, mint Magyarországé.
Felszínének nagy része magas hegyvidék, déli része alacsonyabb, medencékkel tagolt, erdős hegyvidék. Földrajzi és politikai elzártsága miatt soha nem gyarmatosították a történelem során. 1961-ig az ország el volt zárva a látogatók elől és az idegenforgalom, ma is szigorúan ellenőrzött. Kultúrája és életmódja erősen kötődik a buddhizmushoz. Az államvallás a mahájána és a vadzsrajána buddhizmus, és a hatóságok nagy hangsúlyt fektetnek a hagyományok megtartására, például a nemzeti viselet használatára. Más országokkal összevetve a kormány kevésbé összpontosít a gazdasági növekedésre, mint inkább a klíma- és természetvédelemre vagy a hagyományos kultúra védelmére. Részben ennek eredményeként 2023-ban Bhután az egyetlen ország a Földön, amely több szén-dioxidot nyel el a légkörből, mint amennyit kibocsát.
A fővárosa és legnagyobb városa Timpu, míg az ország kereskedelmi központja az indiai határnál fekvő Puncoling.
PÉNZNEM
A hivatalos nepáli fizetőeszköz a ngultrum (BTN, 1 USD = kb. 84 BTN). A 100 dollárosok közül a 2017-ben vagy ezután kiadott bankókat váltják be, és ezeknek is makulátlanoknak kell lenniük (ha gyűröttek, vagy valami írás van rajtuk, akkor már gondban lehetünk a beváltásánál).
ELEKTROMOSSÁG
A hálózati feszültség 220V, D típusú konnektorok, ezért átalakító szükséges, túlfeszültségvédő pedig ajánlott.
NYELV
Az országban a hivatalos nyelv a dzongkha (bhutáni), amely a tibeti nyelvek egyike. Főbb beszélt nyelvek még a tibeti és a nepáli. A dzongkhát elsősorban az ország nyugati felén beszélik, míg a nepálit az ország déli határvidéken.
ÉTEL-ITAL
A bhutáni konyha egyik legfőbb adaléka az ún. vörös rizs, ami a nagyobb magasságokban fekvő területeken terem. A hideg hegyvidéki területen fontos szerepe van a húsnak és a zsírnak, úgy mint a baromfi, a jak, szárított marha, sertés, a sertésszír és a bárány. A levesek rizsből, húsból, páfrányból, lencséből és egyéb szárított zöldségből készülnek, hasonlóan a pörköltek is, a hideg évszakban ezek a legkedveltebb fogások. Az ételeket erős paprikával és sajttal fűszerezik. Elterjedt a zow shungo nevű zöldséges rizs, de a legnépszerűbb a ema datshi (hemadaci) nevű fűszeres rakott zöldség zöld erős paprikával és sajtmártással, mely Bhutánban nemzeti étel. A népszerű ételek közé tartozik még a momo nevű gombóc, vagy a juma nevű kolbász. A tejtermékeknek is különösen fontos szerepe van Bhutánban.
A tea alapvető a bhutáni gasztronómiában. A teát tejjel vagy vajjal vegyítik, esetleg önmagában isznak fekete teát. A rizsből főznek egy ara nevű alkoholos italt, amely ízében hasonlít a borhoz és a japán szakéhoz. A másik jelentős szeszes ital a sör.
ÁLTALÁNOS INFÓK, MINDHÁROM ORSZÁGRA
EÜ ELLÁTÁS
Biztosítás nélkül ne induljunk útnak. Általában az itthon ismert gyógyszerek, vagy a hatóanyaguk elérhető, de gyógyszertárak csak a nagyobb településeken vannak. Tibetben az arra érzékeny utasainknál jelentkezhet a hegyibetegség. Tapasztalatok szerint főleg a magasabb, nagyobb súlyú, illetve a idősebb utasaink számára lehet ez kockázati tényező. Tünetei fejfájásban, hányingerben, álmatlanságban és a teljesítmény csökkenésében jelentkezhetnek. Előzetes gyógyszer szedésével némileg csökkenthető a kockázat, helyben pedig sok folyadék, főleg tea fogyasztása segíthet. Az alkohol viszont felerősíti a tüneteket, ezért fogyasztása a magas hegyi környezetben elkerülendő! A szokásos gyógyszerei mellett extra gyógyszerek lehetnek még az emésztést megkönnyítő szerek, ezen kívül elsősegély csomagot, illetve láz és fájdalomcsillapítót mindenképpen érdemes bepakolni.
ÖLTÖZKÖDÉS
A főszezonban a meleg miatt nappal a könnyű, pamutból készült nyári öltözet a megfelelő. A nagyobb magasságokban reggelente és esténként nagyon lehül a levegő, minimum egy plusz réteg is elkél. A túrákhoz elengedhetetlen a túracipő, nagyon javasolt a túrabot is.
POGGYÁSZ
A hosszabb időtartamú útra egy feladott poggyászunk biztosan lesz. Emellett egy kis hátizsák praktikus a napi túrákhoz. Ne felejtsük, hogy a szúró- és vágószerszámokat a feladott poggyászba tegyük, az elektronikai eszközöket viszont a fedélzeti kis hátizsákban helyezzük el.
Költségek
A részvételi díj tartalmazza: 15 éjszaka szállást kétágyas elhelyezéssel 3-4*-os szállodákban, de Tibetben 2 éjszaka 2*-os szállodákban a határ felé menet, Tibetben és Nepálban félpanziós ellátást (kivéve Chitwan Nemzeti Park, ahol ebédet is kapunk), Bhutánban teljes ellátást (reggeli, ebéd, vacsora), a programok, belépőjegyek egy részét, angol nyelvű idegenvezetést, magyar utaskíséretet, a tibeti belépési engedély díját, a bhutáni vízum díjat és belépési engedély díját
Egyágyas felár: 256.000 Ft
A részvételi díj nem tartalmazza: Kínai vízum díjat (30.000 Ft/fő, itthonról intézzük), nepáli vízumdíjat (30 USD/fő, a nepáli határon intézzük), kombinált utazásképtelenségi és utasbiztosítást (díja a részvételi díjtól függ, kb. 125.000 Ft), további belépőjegyek és a borravalók összegét (220 USD/fő), személyes kiadásokat.
Nemzetközi járatok: Budapest–Dubaj–Peking, Delhi-Dubaj–Budapest
Belföldi járatok: Peking–Lhásza, Kathmandu–Paro–Kathmandu, Kathmandu–Delhi
A légitársaságok az árváltoztatás jogát a jegykiállításig fenntartják!
Időpont: 2025. április 12 - 29.
Létszám: 10-16 fő
Ellátás: Tibet-Nepál: félpanzió, Bhután: teljes ellátás
Részvételi díj: 1.750.000 Ft-tól (16 fő esetén) + repülőjegy
Repülőjegy: 850.000 Ft-tól
Egyéb költségek: Lásd a költségeknél
Szabad helyek: Foglalható
Útvonalak