Mianmar északi csücskének kivételével valamennyi burmai tájegység a trópusi éghajlati övben helyezkedik el. A két évszak: a májustól októberig tartó esős, a novembertől májusig folyamatosan melegedő száraz.
A Burma belső területeire is kiváncsi utazó októbertől februárig kapja a szebb, tisztább zöld tájat. Ezután mnden száraz, poros lesz. Ilyenkor Burma hegyvidékein hidegre (pl. Inle-tó) is fordulhat éjjel, a nappalok viszont pont a legkellemesebbek. A márciustól májusig tartó forró évszak ugyanakkor kissé már megerőltető lehet a mérsékelt éghajlati övből érkezőknek.
Az árak színvonala nincs arányban az életszínvonallal. Az utazók Burmában mélyen zsebükbe kell nyúljanak, ha jót akarnak. Burma különlegessége sokakat vonz, a szolgáltatások pedig nem tudnak lépést tartani ezzel a kereslettel.
Budapestről leggyorsabban egy átszállással (kb. 14 óra alatt) Dohán (Qatar Airways) vagy Dubaion (Emirates) keresztül repülhetünk Yangonba.
Hosszabb úttal, két átszállással számos légitársasággal Yangonba vagy Mandalaybe is érkezhetünk. Délkelet-Ázsia országaiból is könnyen Burma ezen városaiba repülhetünk.
Burmában a helyi közlekedés botrányos. Se a vonat, se a busz nem alternatíva, kivéve, ha az utazások hosszából és kényelmetlenségéből fakadó élményeket keressük. A gyenge infrastruktúra miatt a tucatnyi – bár nem EU konform – burmai légitársaság áll ugrásra készen. Ezekkel a távoli zugokhoz közel jutunk.
Burma népszerű vidékein (Yangon, Mandalay, Bagan, Ngapali és az Inle-tó) a közbiztonság megnyugtató, a látogatás nagyon kellemes és a helyiek vendégszeretete határtalan. Ugyanakkor az ország egyes részeinek felkereséséhez – folyton változó – központi hatósági engedélyre van szükségünk.
Burmában a csapvíz nem iható, palackos víz, illetve forró tea mindenhol kapható. Italunkba ne kérjük jeget, utcai árusoktól vásárolt tisztított, nyers zöldséget, gyümölcsöt lehetőleg ne fogyasszunk.
Fájdalom- és lázcsillapítók, antibiotikumok, fertőtlenítők, sebtapaszok, steril gézek nem árt, ha a táskánkban lapulnak, így az apróbb baleseteket és betegségeket magunk is kezelhetjük. A nagyobb települések gyógyszertárai, kórházai felszereltek, de érdemes megfelelő betegségbiztosítással érkezni. Komoly esetekkel irány Thaiföld.
A burmai vízum kiváltása (50 USD) ma már online is intézhető, a személyes adatok mellett 1 színes igazolványképet kell feltöltenünk a megfelelő oldalra. 2020. januártól a repülővel érkezők a nemzetközi repülőtereken (Yangon, Mandalay, Nay Pyi Taw) érkezéskor is igényelhetnek 30 napig érvényes vízumot (50 USD). Ez plusz időt igényel persze. Ehhez szükséges minimum 6 hónapig érvényes útlevél, 2 igazolványkép (4 x 6 cm), a szállásfoglalás igazolása, illetve visszafelé szóló repülőjegy.
Kötelező oltás ugyan nincs, de ajánlatos lehet egyes oltások (HepatitisA, Tifusz, Di-Per-Te) beszerzése. A szúnyogok ellen mindenképpen védekezzünk, főként a városoktól távolabb eső, vidéki területeken.
A magyarországi mobiltelefon szolgáltatók közül a Vodafone és a Telenor simkártya mindig működik, de a rooming tarifákról érdemes előre tájékozódni.
220-230V elektromos rendszer van, a dugalj-csatlakozások általában EU szabványosak.
A nemzeti valuta a Kyat (dzset). 2020-ban 1 USD-ért 1500MMK-t válthatunk. A 2008-as és ennél régebbi nagyobb címletű dollárosokat nem fogadják el. FIGYELEM: csak makulátlan, ropogós dollárt vigyünk magunkkal, mert a tépett, írott, tintafoltos vagy gyűrött bankjegyeket általában nem fogadják el, sem a pénzváltók, sem a szállodák! A hitelkártyák használata rendkívül limitált, és ATM gépeket nem nagyon találunk, ezért ésszerű készpénzben magunkkal vinni dollárjainkat.
A Magyarország és Burma közötti időeltolódás télen + 5 óra 30 perc, nyáron pedig + 4 óra 30 perc.